Рак легенів: фактори ризику і як його вчасно виявити

«На жаль, вже може бути запізно для ефективного лікування», – цю страшну фразу пацієнти з раком легенів чують досить часто. Причина в тому, що флюорографічне дослідження грудної клітки здатне виявити захворювання лише на пізніх стадіях, а інші види діагностики не проводяться при стандартному медичному огляді.

 

Легені, як губки, побудовані з тисяч фолікулів, фолікулярних протоків, судин, капілярів та інших складних структур. Враховуючи складний доступ до них, їх не так легко досліджувати на наявність ракових клітин, як шийку матки або товстий кишечник. Це значно ускладнює постановку чіткого діагнозу: рак легенів.

Фактори ризику

Всім відомо, що для раку легенів, куріння – це ключовий фактор ризику. За методикою ВООЗ для скринінгу (своєчасного виявлення захворювання) серед осіб старше 50 років, особливу увагу слід приділяти тим, хто протягом 30 років з них викурював в середньому 1 пачку в день. Якщо хтось курив більше, то цей проміжок часу скорочується. Наприклад, якщо людина курить 2 пачки в день, то рівень такого ризику досягається вже через 15 років.

Звичайно, існує ряд інших факторів, що впливають, однак, ця шкідлива звичка є найбільш поширеною і значимою. Це стосується як активного, так і пасивного куріння. Таким чином, якщо хтось народився в родині, де обоє батьків протягом багатьох років курили одну або більше пачок в день, то він підлягає такій же підвищеної небезпеки захворіти, як і вони. Інші фактори ризику включають вплив інших речовин, наприклад, азбест. Великою загрозою є також перебування в районі видобутку урану.

Речовини, які відносять до азбесту, ще широко застосовується в різних галузях промисловості пострадянських країн, при цьому в Європі вони практично скрізь заборонені. Хоча вже досить давно доведено його небезпека для здоров’я людини (канцероген першого класу), але у нас як і раніше він зустрічається у складі різних матеріалів, деталей і речовин. Поступово відбувається перехід на більш безпечне виробництво без використання азбесту, але остаточно він зникне не скоро. Найпоширенішими його джерелами для більшості з нас є будматеріали, особливо старий шифер, певні види труб, утеплювачі та ін.

Вплив тютюнового диму погано позначається на багатьох сторонах здоров’я, а не тільки призводить до розвитку ракових клітин. З медичної точки не можливо «палити трохи» – немає безпечної межі, і будь-яка залежність від сигарет підвищує ризик розвитку не тільки раку, але і ішемічної хвороби серця, атеросклерозу, емфіземи легенів і десятки інших більш або менш поширених захворювань.

Часто люди замислюються над тим, чи можливо успадкувати рак легенів? Але у випадку з цим захворюванням немає такого підтвердження. Звичайно, якщо в родині були випадки захворювання – підвищений ризик. Але це говорить про схильність, а не про спадковість.

Немає такого гена, який однозначно визначає людину, як схильного до раку легенів. Більш важливим питанням в кожному конкретному випадку є боротьба з нікотиновою залежністю.

Чим раніше кинути палити, тим краще, так як ризик збільшується безперервно. А термін повернення до таких шансів захворіти, як у людини, яка не палить може тривати до 20 років. Тривалість цього періоду залежить від ступеня звикання.

За твердженням вчених, якщо відмовитися від цієї згубної звички до 30 річного віку, то легені здатні відновитися за 5 років. А якщо цього не зробити, то з кожним роком дуже сильно збільшуються шанси захворіти на рак легенів.

Як вчасно виявити рак легенів?

На сьогоднішній день єдиний і в той же час ефективний метод своєчасно виявити онкологічне захворювання в легенях – комп’ютерна томографія (КТ).

В принципі, кожна людина після 30 років куріння або раніше, якщо він викурював в середньому більше пачки в день, повинен обов’язково раз на рік  проходити комп’ютерну томографію. Вартість такого обстеження еквівалентна до вартості цигарок, які випалює курець всього лише за місяць.

Під час цього обстеження використовується низькодозова комп’ютерна томографія, тому опромінення мінімальне. Періодичність проведення повинна бути один раз на рік.

Оптимальна діагностика

В даний час найбільш ефективним методом діагностики при раку легень є позитронно-емісійна комп’ютерна томографія (ПЕТ-КТ). Під час цієї процедури робиться томографія шарів органів грудної клітини, а потім повторно, але вже після введення спеціального контрастної речовини. Ці зображення накладаються один на одного, і отримують кінцевий результат.

Сучасні комп’ютери можуть не тільки виявити зміни в легенях, а також виміряти розміри виявленого утворення.

Але ситуація не така проста. Легені є величезним фільтром, в якому осідає все, що ми вдихаємо. Вони піддаються при цьому різного роду змін, які не завжди пов’язані зі злоякісними новоутвореннями.

З розвитком тютюнової промисловості, коли почали застосовувати все кращі фільтри, шкідливі частинки стали настільки дрібні, що почали проникати глибше. Колись смоли осідали в великих бронхах, викликаючи плоскоклітинний рак. Аденокарцинома, яка в даний час є найбільш поширеним видом раку легені, розвивається більш глибоко. Лікування таких новоутворень – оперативне.

У процесі діагностики використовують певний алгоритм, що дозволяє виявити і правильно відреагувати на проблему. Якщо знайдена пухлина менше 5 мм, її класифікують, як необхідну для спостереження. Зазвичай повторна діагностика проводиться через півроку. Якщо розміри пухлини зросли за цей період, то наступне обстеження призначають вже через 3 місяці. Звичайно, беруться до уваги також і інші фактори, такі як контур новоутворення, зв’язок із сусідніми органами та тканинами. Тільки збір інформації протягом декількох місяців дає можливість правильно підготувати пацієнта до операції.

Скринінг раку легенів

Скринінг – це дії органів охорони здоров’я, спрямовані на виявлення захворювання до прояву її симптомів. Наприклад, щорічне флюорографічне дослідження – це скринінг в першу чергу туберкульозу.

Метод діагностики спрямований на своєчасне виявлення раку легенів (тобто КТ), завжди можна пройти індивідуально. Ця процедура у даний час дає найкращі шанси на раннє виявлення цього серйозного захворювання.

Терапевтичне відділення поліклініки ДЗ «СМСЧ №3 МОЗ України»